Leeds United F.C. History
Leeds United F.C. History : Foreword
1919-29 - The Twenties
1930-39 - The Thirties
1939-46 - The War Years
1947-49 - Post War Depression
1949-57 - The Reign of King John
1957-63 - From Charles to Revie
1961-75 - The Revie Years
1975-82 - The Downward Spiral
1982-88 - The Dark Years
1988-96 - The Wilko Years
1996-04 - The Rollercoaster Ride
2004-17 - Down Among The Deadmen
100 Greatest LUFC Players Ever
Greatest Leeds United Games
Players' Profiles
Managers' Profiles
Leeds City F.C. History
Leeds City F.C. Player and Manager Profiles
Leeds United/City Statistics
Leeds United/City Captains
Leeds United/City Friendlies and Other Games
Leeds United/City Reserves and Other Teams

Wilson: Thomas Carter (Tommy)

1906-1908 (Leeds City Player Details)

Outside Left

Born: Preston: 20-10-1887

Debut: Stockport County (h): 15-12-1906

56 11st 6lb (1905)

Tom Wilson was an amateur and consequently played for many clubs who were eager to take advantage of his services. He rarely stayed for long but his skilful wing play meant he was always in demand. His clubs were initially Fishwick Ramblers, Ashton-in-Makerfield, West Manchester, Ashton Town, Ashton North End in the Manchester area. Then in 1896 he joined Oldham County before moving to Southern League Swindon Town in May 1897. He made his debut at Reading on 11th September 1897 and in his first spell with the club scored seven times in twenty-eight League appearances, made one F.A. Cup appearance and scored once in five other games. In May 1898 he joined First Division Blackburn Rovers where he scored once in six League games before rejoining Swindon Town in May 1899. In his second stint with the Southern League club he scored five goals in nineteen appearances in the League, scored once in three F.A. Cup ties and once in twelve other games before his final game on 30th April 1900 at home to Portsmouth. He scored fifteen goals in sixty-eight appearances in his two spells at the club. In May 1900 he joined Millwall Athletic and after a year there he moved to First Division Aston Villa in April 1901. He had a trial for England and made five League appearances in a short stay before moving to London Caledonians in January 1902 and Queen's Park Rangers, later in the same year. He spent some time with Kensal Rise Athletic in early 1904, but in May 1904 he joined Second Division Bolton Wanderers and was part of their promotion team. He scored five times in twenty League games and played four F.A. Cup games before leaving to join Second Division Leeds City in December 1906. He scored twice in twenty League games and had one F.A. Cup appearance before crossing the Pennines to join First Division Manchester United. He played just one game against Blackburn Rovers in a 1-2 defeat on 15th February 1908 before retiring from the game. He married the daughter of an Oldham licensee and was also a publican himself, in Bolton, after he retired. He became the Manager of Chorley in 1912, Rochdale Chairman in October 1919 and their Chairman-Manager until Feb 1923. He died in Blackpool on 30th August 1940.

AppearancesGoals
League 202
F.A. Cup 10